tri stoljeća kazališne tradicije

Nora trenutak pobune - KNAPP Zagreb

Početak 08.06.2018 22:00
Posted by Marija
Categories: Kazališne predstave
Hits: 650

Ova predstava odvija se po principu „kazališta u kazalištu“, prateći proces proba na predstavi „Nora – kuća lutaka“ prema originalnom dramskom djelu Henrika Ibsena. Na probama sudjeluju mladi redatelj s vrlo nadobudnim konceptom, neiskusna glumica tek primljena na plaću upravo zato da bi zaigrala Noru, i njezin stariji kolega, dugogodišnji član ansambla koji igra Norinog muža Torvalda.

Tijekom proba se otkrivaju radnja i važnost Ibsenove Nore, ali i odnosi redatelja i glumaca. Paralelno s nerazumijevanjem Nore i njezinog muža pratimo nerazumijevanje glumaca i redatelja. Situacije se izmjenjuju od komičnih do napetih, a razgovori iz laganih pošalica prelaze u oštre svađe. Pitanje je tko će popustiti kako bi predstava zaživjela – i hoće li itko?

Uz to što će nas podsjetiti na Ibsenovu „Noru“ kao jedno od najvažnijih djela u povijesti dramske književnosti, ova predstava će nam prikazati kako izgledaju kazališne probe te postaviti važna pitanja o mjestu Nore i o mjestu kazališta u današnjem svijetu.

Kako postaviti Ibsenovu „Noru“ sa samo dva glumca

U Kazalištu KNAP Centra kulture na Peščenici, zagrebačka umjetnička organizacija Tragači priprema predstavu „Nora – trenutak pobune“, koju po tekstu Jelene Hadži-Manev režira Frana Marija Vranković. Premijera predstave održat će se u subotu, 14. listopada 2017. u 20 sati.

Nakon lanjske monodrame „Majstor Jura - Priča o jednoj djevojci“  Tragači su posegnuli za istraživanjem procesa rada u kazalištu te komunikacije između glumca i redatelja. U „kazalištu u kazalištu“ pred publikom se odvija kazališna svakodnevnica u kojoj upoznajemo mladog redatelja Dražena (Mladen Kovačić) te glumce Orhideju (Jelena Hadži-Manev)  i Hrvoja (Zijad Gračić). Dražen se nalazi u nezavidnoj poziciji jer je za svoju prvu profesionalnu režiju, u oskudnim financijskim uvjetima, dobio zadatak postaviti „Noru“ Henrika Ibsena sa samo dva glumca. Pod stresom prve režije smišlja provokativan koncept kako bi bio primijećen te pokušava prisiliti glumce da rade sve što od njih traži. Orhideja, koja je netom prije prve probe primljena u ansambl kazališta, pokorno ga sluša, no njezin stariji i iskusniji kolega Hrvoje pokušava usmjeriti mladoga redatelja da temelji svoj rad s glumcima na međusobnoj iskrenosti i povjerenju. Pripremajući „Noru“ nađu se u situaciji u kojoj glumci ne razumiju redatelja, a redatelj ne čuje glumce. Odnos Torvalda i Nore Helmer postaje preslika odnosa redatelja i glumaca te je pitanje hoće li se on popraviti ili će netko od njih izaći iz predstave. Kako će se situacija razriješiti pogledajte na sceni Kazališta KNAP 14. te 21. listopada s početkom u 20 sati.

Scenu i kostime predstave potpisuje Zdravka Ivandija Kirigin, autorsku glazbu Željka Veverec i Toni Starešinić, oblikovanje svjetla Dina Marijanović, jezična savjetnica je prof. dr. sc. Sanja Vulić, a scene iz Ibsenove „Nore“ s danskog jezika je prevela redateljica Vranković.

Više informacija o kazališnoj skupini Tragači i predstavi Nora – trenutak pobune nalazi se na službenoj Facebook stranici te na stranicama Kazališta KNAP.

PODACI O PREDSTAVI „Nora – trenutak pobune“

TEKST: Jelena Hadži-Manev

REŽIJA: Frana Marija Vranković

GLUMAČKA PODJELA:

HRVOJE, glumac koji u predstavi igra Torvalda: Zijad Gračić

ORHIDEJA, glumica koja u predstavi igra Noru Helmer: Jelena Hadži-Manev

DRAŽEN, redatelj: Mladen Kovačić

Cijena ulaznice: 30,00 kn

(studenti, učenici i umirovljenici: 20,00 kn)

Informacije i rezervacije na : 034/273-161

Teško da se ijedan grad u širem okruženju može pohvaliti s tri stoljeća starom kazališnom tradicijom kao što može Požega u kojoj je prema pisanju književnog povjesničara Tome Matića (1874.-1968.) prva kazališna predstava odigrana 27. kolovoza 1715. godine.

Iako precizno datiran, naziv predstave nažalost nije ostao zabilježen, ali je zapisano kako je pozornica bila postavljenja pod šatorskim platnom u dvorištu isusovačkog samostana; dokazujući visoki stupanj tadašnjeg društvenog života samoga grada i njegovih stanovnika.

Povijest kazališta