tri stoljeća kazališne tradicije

Čudnovate zgode baruna Münchausena - GK Sisak

Početak 21.01.2023 11:00
Posted by Marija
Categories: Kazališne predstave
Hits: 520

Bujna mašta ili krupna laž? Ovo pitanje se nameće svakom onom koji se susretne s klasičnim djelom Rudolfa Ericha Raspea “Čudnovate zgode baruna von Műnshhausena”. Predstava za djecu Gradskog kazališta Sisak, vesela je komedija u kojoj ćemo najmlađoj publici objasniti da je laganje nešto ružno ali je maštanje nešto prekrasno i poželjno. Barun von Műnchhausen bio je stvaran lik koji je služio kao plaćenik u ruskoj vojsci tijekom rata s Turcima, a na glas kao lažac je došao preuveličavajući svoje zasluge i pričajući svoje nevjerojatne dogodovštine na dugim večernjim plemenitaškim zabavama. Takvog baruna zatičemo i u našoj predstavi, on i njegov prijatelj Friedrich u vječitoj su potrazi. Sada traže najveće blago svih vremena, ni ne sluteći da im same okolnosti nagovještavaju odgovor koji je eto tu nadohvat ruke. I kao što često bude naši junaci obilaze čitav uzburkani i često neprijateljski svijet – govore istinu ali govore i laž , glume svoje prijatelje ali i neprijatelje, predstavljaju ljude ali i razne životinje i naposlijetku pronalaze sreću gdje joj se nisu ni nadali. Vrlo vrlo blizu.

Režija:
Silvije Vadla
Uloge:
Marko Hergešić
Filip Detelić

Scenografija i kostimi: Danijela Gotal Grgurač
Tehnika: Aleksandar Franjić, Leon Stanković Mehinović
Izrada kostima: Đurđica Huml, Antonija Lukinić
Rekviziter: Boris Lemaić

Cijena ulaznice: 3,5 EUR / 26,37 kn
Rezervacije: 034/273-161, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., FB
Radno vrijeme blagajne kazališta – srijedom i petkom od 10 do 12 sati, četvrtkom od 15 do 17 sati, te sat vremena prije početka predstave

Teško da se ijedan grad u širem okruženju može pohvaliti s tri stoljeća starom kazališnom tradicijom kao što može Požega u kojoj je prema pisanju književnog povjesničara Tome Matića (1874.-1968.) prva kazališna predstava odigrana 27. kolovoza 1715. godine.

Iako precizno datiran, naziv predstave nažalost nije ostao zabilježen, ali je zapisano kako je pozornica bila postavljenja pod šatorskim platnom u dvorištu isusovačkog samostana; dokazujući visoki stupanj tadašnjeg društvenog života samoga grada i njegovih stanovnika.

Povijest kazališta